Dobre, bo polskie!
Coca-Cola na rosyjskich półkach sklepowych

Rosjanie pokochali napoje polskiej produkcji, a ich import stale rośnie. Coraz więcej rosyjskich spółek podpisuje umowy z polskimi partnerami biznesowymi. Polską Coca-Colę można spotkać w rosyjskich sklepach, restauracjach oraz barach

Coca-Cola zatrudnia w Polsce niemal 2 tys. pracowników w trzech zakładach produkujących: Radzyminie, Staniątkach i Tyliczu. Stały rozwój produkcji i dystrybucji firmy zapewnia sieć partnerów, a roczny wkład w polską gospodarkę to ponad 3,6 mld złotych - kwota rok do roku jest coraz wyższa. W roku 2021 spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży eksportowej o wartości ponad 172 mln złotych. W 2022 roku napoje Coca-Cola HBC Polska sp. z.o.o., pojawiły się na rosyjskich półkach, a ich eksport na rynek rosyjski stale rośnie.

W tym roku do Rosji polską Coca-Colę importuje 16 przedsiębiorstw

Większość dystrybutorów składa zamówienia nie bezpośrednio, a kupuje zapasy, czyli nadwyżki produktów znajdujące się w magazynach, z dowolnego rynku kraju, który może swobodnie dostarczać towary do Rosji.

Według rosyjskich danych statystycznych...

W 2023 roku przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą Timofiejew zadeklarował import najmniejszej partii napojów z Polski czyli 768 sztuk

Rosyjska spółka zarejestrowana w Królewcu, to jest Nowik Trade importowała do Rosji prawie 30 tys. butelek Coca-Coli o pojemności 2l. Import napojów w puszkach o pojemności 330 ml do Królewca zadeklarowały spółki: Grot Import, o łącznej ilości 27 tys., oraz spółka Kondiprodtorg – prawie 15 tys., zaś do Moskwy partię 5 280 puszek sprowadziła spółka Svyaz Telekom. Łączna wartość celna dostarczonych do Rosji partii to ponad 230 tys. złotych.

Napoje również można znaleźć na półkach sieci supermarketów m.in. Semya (pol. Rodzina) oraz Viktoria (pol. Zwycięstwo).


Stałe dostawy napojów z Polski w 2023 roku deklarują m.in. spółki z regionu królewieckiego oraz Moskwy takie jak: Jugprodukt, firma Arsenij, Piwoindustria, Aziano, Rubikon, Witakom, Metaca, Madan Msk Prodakts oraz Interagro.


Cena hurtowa puszki 330 ml wynosi 58 rubli rosyjskich (2,76 złotych), a dla klienta detalicznego to wydatek o wartości 89 rubli (4,24 złotych). W restauracjach by cieszyć się napojem z Polski należy zapłacić 200 rubli (9,5 złotych).

Zyski rosyjskich spółek zajmujących się importem napojów rosną. Spółka Rubikon w 2022 roku osiągnęła przychody o wartości 517 mln rubli, prawie 25 mln złotych, 85% wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Spółka z regionu moskiewskiego Piwoindustria zarobiła 265 mln rubli, czyli prawie 13 mln złotych. Firma Arsenij zwiększyła zyski w ubiegłym roku obrotowym o 29%. Spółka wykazała przychody o wartości 11 mld rubli, to jest ponad 0,5 mld złotych.

Rok po decyzji amerykańskiej The Coca-Cola Company o zawieszeniu działalności w Rosji, jej napoje wciąż znajdują się w czołówce zakupów rosyjskich konsumentów. Importowana Coca-Cola stanowi około 14% ogólnej sprzedaży. Oryginalna Coca-Cola nadal ma znaczący udział w rynku rosyjskim, mimo że jej sprzedaż w sztukach, w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku spadła z roku na rok o 78%, a cena wzrosła średnio o 68%. Rosjanie mają możliwość spróbowania znanego trunku z Polski, Iranu, Niemiec, Azerbejdżanu, Danii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Gruzji.


W Rosji The Coca-Cola Company posiada dziesięć zakładów, w tym funkcjonującą fabrykę soków, marki „Rich” i „Dobry”, którą kupiła w 2005 roku. W 2020 roku przedsiębiorstwo zatrudniało ponad 7000 pracowników.

Artykuł powstał z myślą o rosyjskich konsumentach kochających niepowtarzalny smak i wysoką jakość polskich produktów spożywczych.